20 Ocak 2016 Çarşamba

DOLUNAY'A BİR ADIM KALA

DOLUNAY’A BİR ADIM KALA

Yaşam kısa değil, sonsuzdur. Varoluşun acele içinde olduğunu gördün mü hiç? Mevsimler zamanında gelir, çiçekler zamanı gelince açar, ağaçlar hayat kısa diye hızla büyümek için koşuşturmazlar. Tüm varoluş, yaşamın sonsuzluğunun farkında gibi görünür. 

Osho


Hayatta her şeyin bir zamanı vardır. Meyve elde etmek için önce güzel niyetlerle tohum ekilir. Sonrasında filiz verebilmesi için özen göstermek, ilgilenmek gerekir. Gerekenler yapıldığında tazecik filiz toprağı aşarak gökyüzüne doğru yükselmeye başlar. Bu süreçte de ilk kez karşılaştığı hava şartlarının her türlü zorlu koşullarına ayak uydurmak için mücadele dönemi başlar. Mücadele dönemini başarıyla sonlandırıp doğayla bütünleşen, uyum sağlayan küçük filiz büyümeye ve gelişmeye başlar. Gelişimi için gereken her şeyi doğa anadan istediği kadar alarak güçlenerek büyür. Belirli bir gelişime ulaştıktan sonra da artık meyve vermeye başlayacaktır.

İki kolun kucaklayamayacağı kadar büyük bir ağaç, saç kadar ince bir kökten doğmuştur. Yedi katlı bir kule, bir toprak yığını üstünde yükselir. Bin fersahlık bir yolculuk da bir adımla başlar.
Lao-Tse
Büyüyen Ay, güzel dileklerle ektiğimiz niyet tohumlarımızı büyütme, geliştirme sürecidir. Bitkilerdeki sıvıların yükselip her yerine dağıldığı ve büyüyüp gelişmesinde oldukça fayda sağladığı gibi, sende isteklerin için gereken her şeyi yaşamdan alabileceğin bir dönemdesin. Bu zaman zarfında gökyüzüne ulaşmak isteyen bitkiler gibi heyecanın, canlılığın artarak kendini daha rahat ifade edebilirsin.

Attığın her adımı sorgulayıp tamamlanması gereken bütün noktaları kapatabileceğin, bunun yanında alternatif yeni yollar üretebileceğin bir zaman dilimindesin. Bu süreçte emeklerinin karşılığını görmek isteyebilirsin. Ay’ın büyüleyici enerjisini izleyerek evrenle bir olup akmalı ve odağını niyetlerinde tutup dikkatli davranarak tüm işaretleri değerlendirmelisin. Yaptığın her şeyin isteklerine ulaşmak için özel adımlar olduğunu bilip ilerlediğinde artık yavaş yavaş attığın adımların karşılığını almaya başladığını bile görebilirsin.

Herkesin bakmadığı yönden bak dünyaya. 
Mevlana
Bitkilerin büyüyüp gelişmek için gereken besinleri depolaması gibi, bedenimizde bu süreçte depolamaya açıktır. Bu dönemde gerektiğinden fazla yeme isteği duyabilirsin. Büyüyen Ay'ın son zamanlarında, Dolunay’a yaklaşırken biraz gergin hissedebilirsin. Bu anlarda hemen niyetlerine odaklan. Yeter ki niyet et ve uygula. Sembolik ve oldukça etkili olan bu küçük adımı at. Unutma, hayat sembolik hareketleri sever. 
Dilara Eda Gürsoy 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme