31 Aralık 2015 Perşembe

2015'E ELVEDA 2016'YA MERHABA

2015’e Elveda 2016’ya Merhaba

Geri sayım başladı. 2015’i bitirip, 2016’ya yani dönüşüm yılına adım atmak üzereyiz. Peki 2015’i geride bırakırken acaba bize yüklediği duyguları ve anlamları da geride bırakabiliyor muyuz? “Acısıyla, tatlısıyla bir yılı daha bitirdik.” sözünün içinde neler var? Hiç düşündün mü? Hayata dair her şey, yani iki uç duygu “acı ve tatlı”. Zıtlıklar birbiriyle güzel değil midir? Kötü olmazsa, iyinin değerini nasıl anlar insan. 2015’te birçok alanda testten geçmiş ve ciddi sorumluluklar almış olabilirsin. Ne kadar güçlü de olsan, bu senin karanlık duygular hissetmeyeceğin anlamına gelmez. Sana sunulmuş olan dersleri fark et ve test edildiğin noktalardaki iyileşme fırsatlarını gör. Bu güne kadar göremediğin ya da bilerek halının altına süpürdüğün, çözüme ulaşmayı bekleyen kör noktalarını bulup özgür bırak ki yeni yıla bambaşka bir bakış açısıyla girebilesin.

2016 yılını incelediğimde çok özel öğretilerle dolu olduğunu gördüm. 2016’ın getirilerine hazırlanmak için de yazımın en sonunda 2015’e Elveda Ritüeli’nin ayrıntılarını verdim. Yeter ki niyet et ve uygula. Sembolik ve oldukça etkili olan bu küçük adımı at. Unutma, hayat sembolik hareketleri sever.

2015 - 2016 DENGESİ


Gezegenler belirli etkiler verir, bu etkiye verilen tepki insanın iradesine bağlı olarak değişir. Gezegenlerin iradesi yoktur. İnsanın iradesi vardır.
Deneyim, bir insanın başına gelen şeyler değildir. Deneyim, başına gelen şeylerle ilgili insanın ne yaptığıdır. 
Aldous Huxley
2016’da sadece kendi işine odaklan, tüm ayrıntılarına dikkat ederek yapabileceğinin en iyisini yap!
Güneş, çevresinde dönen bütün gezegenlere rağmen, sanki evrende yapacak başka hiçbir şey yokmuş gibi gene de bir salkım üzümü olgunlaştırır. 
Galileo Galilei
Sıkı çalış, 2016 elini taşın altına koyarak ilerleyebileceğin bir yıl.
Sıkı bir çalışmanın yerini hiçbir şey alamaz. Deha, yüzde bir ilham ve yüzde 99 terdir. 
Thomas Edison
2016 yılının ana teması değişim ve dönüşüm!
Değişmeyen tek şey, değişimdir. 
Heraklitos
2016 yılında “iki dinle bir söyle”. 1 yılda 3 kez olan Merkür retrosu 2016’da 4 kez olacak.
Ne söyleyeyim diye başta düşünmek, niçin söyledim diye sonunda pişman olmaktan iyidir. 
Sadi Şirazi
İletişimde anlaşmazlıklar olabilir. Sözlerine dikkat et. Söz gümüşse, suküt altındır.
Herkes kızabilir, bu kolaydır. Ancak doğru insana, doğru ölçüde, doğru zamanda, doğru nedenle ve doğru şekilde kızmak, işte bu kolay değildir.  
Aristo
Bütün duygular özeldir. İçinde ne hissediyorsan hepsini yaşa. Sonra da dersini al ve duygunu özgür bırak.
Bir şeyi bastırırsan, o şey değerli olur. Daha da bastırırsan, daha değerli olur. Bastırmazsan bütün değerini kaybeder. 
Osho
İçinde beslediğin öfke, kızgınlık, nefret ya da intikam duygusu varsa bırak ve özgürleş! İnsanın özü sevgidir. Dünya’yı sevgi döndürür. Dünya’nın 2016’da her şeyden çok “SEVGİ” enerjisine ihtiyacı var.
Göze göz yasası herkesi kör eder. 
Mahatma Gandhi
Sadece affet ve bırak!
Sana affedilemeyecek kadar büyük hata yapan birine, akıl sınırlarının bittiği yerden başlayacak ceza vermek istiyorsan; bütün samimiyetinle affet. Hissedilen her şeyi arşivleyen kader, kendisiyle en iyi biçimde ilgilenecektir. 
Şems-i Tebrizi
Bağışla!
Cömertliğin üç belirtisi vardır: Sözünün eri olmak, gereksiz yere övünmemek ve sorgusuz sualsiz bağışlamaktır. 
Immanuel Kant
Kurban psikolojisinden, arabesk ruh halinden sıyrıl!
Yaşamak için bir nedeni olan, her türlü nasıla dayanır. 
Friedrich Nietzsche
Adım at ve sadece yap. Öğrenilmiş çaresizliklerini geride bırak. Hayat her şeyiyle güzel!
Hiç hata yapmayan insan, hiçbir şey yapmayan insandır. Ve hayatta en büyük hata, kendini hatasız sanmaktır. 
Yunus Emre
Soyut ve somut arasındaki dengeyi kur. Soyuta çok takılma, maddeye de çok sarılma! Bağımlılık yapabilecek, hayattan kopmanı sağlayabilecek her şeye dikkat et.
Maddi hayata tapanlar, deniz suyu içenlere benzerler, içtikçe susuzlukları artar. 
Muhittin-i Arabi
İnsanlara verdiğin değeri iyi tart! 2016’da gerçek yüzler ortaya çıkabilir.
Aslında insanlar seni hayal kırıklığına uğratmıyor. Sadece sen, yanlış insanlar üzerinde hayal kuruyorsun. 
Michel de Montaigne
Diğerleri sen izin verdiğin kadar yaşamındalar. Seni beslemeyenlere elveda deme cesaretini göster.
İnsanlar, sen istediğin kadar hayatındalar, göz yumduğun kadar dürüstler ve onları affettiğin kadar iyiler. 
Robin Sharma
Yanılsamalar etrafını sarabilir, çeşitli oyunlar dönebilir. Aldanmaktan, aldatılmaktan kendini koru. Ne olursa olsun, doğruluğunu ve ümidini her zaman canlı tut.
Ümit, güvenlik yolunun başıdır. Yolda yürümesen de daima yolun başını gözet. “Doğru olmayan şeyler yaptım” deme, doğruluğunu tut. O zaman hiçbir eğrilik kalmaz. Doğruluk Musa’nın asası gibidir. Eğrilik ise sihirbazın sihrine benzer. Doğruluk ortaya çıkınca onların hepsini yutar. 
Mevlana
Gerçeklerle yüzleşme cesaretini başlat.
Hayattaki en büyük sıkıntımız gerçekleri kabullenmeyişimizdir. 
Jean Ingelow
Dersini al. Ve teşekkür et. Çünkü bu sayede bir üst frekansa geçtin.
Yaşam, çok zalim bir öğretmendir. Önce sınav yapar, sonra dersi verir. 
Andre Gide
Dünya’da sana ters gelen durumlar ve olaylar olabilir. İçindeki şefkati ne olursa olsun koru.
İnsan zekânın karşısında saygıyla eğilir ama iyi davranış ve şefkatin önünde diz çöker. 
Dale Carnegie
İç sesini dinle. Dara düştüğünde içine dön ve iç bilgeliğine güven.
Konuşmaların en önemlisi kendi kendimize olanıdır. Ama bunu çoğu zaman ihmal ederiz. 
Axel Oxenstiern
Özünle bağlantı kur. 2016’daki en büyük destekçin sensin. SENİN SANA İHTİYACIN VAR!!!
Gönlümüz bize aklımızdan daha yakındır. 
Johann Wolfgang von Goethe

2015’E ELVEDA UYGULAMASI


2015’e Elveda Uygulaması’nı Ateş, Toprak, Hava, Su grupları için ayrı ayrı ayrıntılarıyla aşağıda verdim. ATEŞ (KOÇ, ASLAN, YAY), TOPRAK (BOĞA, BAŞAK, OĞLAK), HAVA (İKİZLER, TERAZİ, KOVA), SU (YENGEÇ, AKREP, BALIK). Burada önemli olan uygulamayı burcuna göre yapman. Mesela Koç burcuysan o zaman Ateş grubunun uygulamasını yapmanı öneririm. Şifan bol olsun.

ATEŞ (KOÇ, ASLAN, YAY)                                           HAREKET ÖZGÜRLÜĞÜ

2015 yılı boyunca seni kısıtlayan, sınırlayan ve hareket özgürlüğünü yavaşlatan her ne varsa ve olduysa, bunların hepsini bir kâğıda yaz ve sonra sesli olarak oku. Doğuş elementin olan ateşle bunu bütünleştirerek yak. Kendin için yapmış olduğun bu hamleyle beraber hepsinin hayatından uzaklaştığını düşün. Yeter ki niyet et ve uygula. Sembolik ve oldukça etkili olan bu küçük adımı at. Unutma, hayat sembolik hareketleri sever.

TOPRAK (BOĞA, BAŞAK, OĞLAK)                              MADDESEL ÖZGÜRLÜK

Giymediğin giysiler, kullanmadığın eşyalar ve vermeyi düşünüp bir türlü veremediğin her ne varsa ihtiyacı olanlara vermek üzere topla. Kırık, bozuk, yıpranmış, eskimiş ve artık miadını doldurmuş olan her ne varsa yenisinin gelmesine niyet edip evinden çıkart. Bu sembolik hareketi yapmadan önce de niyet et, 2015 yılı boyunca beyninden uzaklaştırmak isteyip uzaklaştıramadığın bütün düşüncelerin, duyguların ve kalıpların da alanından çıkardığın eşyalarla beraber hayatından uzaklaştığını düşün. Yeter ki niyet et ve uygula. Sembolik ve oldukça etkili olan bu küçük adımı at. Unutma, hayat sembolik hareketleri sever.

HAVA (İKİZLER, TERAZİ, KOVA)                                    ZİHİNSEL ÖZGÜRLÜK

Zihnini meşgul eden her olay, kişi ve durumu birer birer gözünün önüne getir. Kocaman bir balon imgele ve zihnini dağıtan her ne varsa o balonun içine doldurmaya başla. Bunu yaparken her yüklemede verdiğin nefesle zihnindekilerin çıktığını düşün. Yüklemeyi bitirdikten sonra balonu gökyüzüne bırak. Bıraktığın balonun tamamen uzaklaştığını ve gözden kaybolduğunu gördüğünde, 2015 yılı boyunca zihninden çıkarmak isteyip çıkaramadığın her şeyin gökyüzünde kaybolan balonla beraber hayatından uzaklaştığını düşün. Yeter ki niyet et ve uygula. Sembolik ve oldukça etkili olan bu küçük adımı at. Unutma, hayat sembolik hareketleri sever.

SU (YENGEÇ, AKREP, BALIK)                                          DUYGUSAL ÖZGÜRLÜK

Duygusal olarak seni incittiğine, kırdığına, acıttığına inandığın ve içten içe küs olduğun bundan dolayı da borçlu hissettiğin her kim varsa isimlerini yaz. Her birine söylemek istediğin, içinde kalan ne varsa yazmaya başla. Bir süre sonra sen farkında olmasan da kalemin akmaya başlayacak. Bu sayede en derindeki duygularında gün ışığına çıkarak şifa bulacak. Yazıyla terapi, çok özel iyileştirici bir güce sahiptir. Yazdıktan sonra kâğıtları küçük parçalara ayırarak suya atabilirsin. Yeter ki niyet et ve uygula. Sembolik ve oldukça etkili olan bu küçük adımı at. Unutma, hayat sembolik hareketleri sever.
Dilara Eda Gürsoy

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme